شرکت تجهیزات نقشه برداری فدک نماینده انحصاری SingularXYZ در ایران

DOP چیست؟ (GDOP، PDOP، …)

تمامی عواملی که در تعیین موقعیت ماهواره ای به کمک جی پی اس شرکت دارند، اعم از ماهواره، جو زمین، شرایط محیطی و خود گیرنده جی پی اس می توانند دچار خطا شوند، بنابراین شناخت منابع خطا و راه های بهبود اثر آن ها می تواند به ما در بدست آوردن مختصات دقیق کمک شایانی کند. DOP یا میزان رقیق شدگی پراکندگی ماهواره ها، یکی از ضریب های تعریف شده جهت شناسایی بهترین آرایش ماهواره ای می باشد، در ادامه به توضیح عملکرد و توضیح مقادیر آن می پردازیم.
GDOP چیست VDOP PDOP

فهرست مطالب

ضریب تعدیل دقت یا Dilution of Precistion) DOP – میزان رقیق شدگی دقت) پارامتری مربوط به آرایش آسمانی ماهواره ها نسبت به گیرنده می باشد که در دقت تعیین موقعیت توسط گیرنده جی پی اس بسیار موثر بوده و با کمیت های عددی بیان می شود. به عبارت دیگر این ضریب نمایشگر میزان پراکندگی ماهواره ها در آسمان است؛ بدیهی ست که هر چقدر تعداد ماهواره های در دسترس گیرنده GPS بیشتر باشد، چگالی یا غلظت آن بیشتر، و مقدار DOP (رقیق شدگی موقعیت ماهواره های در دسترس) کمتر خواهد بود.

 

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، هر ماهواره می تواند حین گردش به دور کره زمین سیگنال های خود را تا شعاع معینی انتقال دهد و بدین گونه به صورت 24 ساعته همواره تعدادی ماهواره در دسترس گیرنده های جی پی اس قرار دارند.
اگر فرضا تنها به یک ماهواره جهت تعیین موقعیت متصل شویم، مساحت گسترده ای از زمین می تواند موقعیت ما باشد، این در حالی است که تنها یک نقطه ی معین موقعیت دقیق ما می باشد. اگر تعداد ماهواره های در دسترس را افزایش دهیم (کاهش DOP)، حال فصل مشترکی از مساحت دو دایره خواهیم داشت و مساحت مشترک بین آن دو دایره می تواند موقعیت ما باشد. از مطلب گفته شده این نکته برداشت می شود که با افزایش تعداد ماهواره های در دسترس می توان به فصل مشترک کوچکتر و در نهایت به نقطه ی دقیق موقعیت گیرنده ی جی پی اس رسید.

حال با توجه به تصویر بالا اگر تمامی ماهواره های در دسترس در یک سمت گیرنده GNSS قرار داشته باشند تمامی دایره ها بر روی یک دیگر قرار گرفته و فصل مشترک آن ها دیگر یک نقطه نخواهد بود و خطای تعیین موقعیت بالا می رود؛ هر چقدر ضریب DOP کمتر باشد دقت تعیین موقعیت بیشتر است و بالعکس هر چه ضریب DOP بیشتر باشد دقت کاهش پیدا می کند. :

 

GDOP ضعیف در تعیین موقعیت ماهواره ای با جی پی اس
تاثیر آرایش ماهواره ای در دقت تعیین موقعیت ماهواره ای با جی پی اس

 

 

انواع ضریب تعدیل دقت: DOP می تواند به عنوان تعدادی اندازه گیری جداگانه بیان شود :

ضریب تعدیل دقت موقعیت سه بعدی 3D Dilution of Precision / PDOP

ضریب تعدیل دقت زمان Time Dilution of Precision / TDOP

ضریب تعدیل دقت قائم Vertical Dilution of Precision / VDOP

ضریب تعدیل دقت افقی Horizontal Dilution of Precision / HDOP

 

ضریب تعدیل دقت هندسی Geometric Dilution of Precision : تاثیر همزمان تبدیل دقت مکان یابی سه بعدی (PDOP) و زمان (TDOP) را تعدیل دقت هندسی می نامند و با GDOP نمایش می دهند. گیرنده GPS (مشاهده مقاله : گیرنده GPS چیست؟) در هنگام دریافت سیگنال از ماهواره GDOP را محاسبه کرده و آن را به ما نشان می دهد. در صورتیکه مقدار GDOP محاسبه شده بیشتر از 8 باشد وضعیت مناسبی برای تعیین موقعیت دقیق سه بعدی نمی باشد.

جدول زیر بیانگر معنی مقادیر ضریب تعدیل دقت DOP می باشد :

 

معنی مقادیر DOP
معنی مقادیر DOP

 

 

همچنین در تصاویر زیر طرز قرارگیری مناسب و نامناسب ماهواره ها جهت تعیین موقعیت دقیق نمایش داده شده است :

 

GDOP نامناسب ارایش ماهواره ای
بهترین وضعیت هندسی زمانی حاصل می گردد که یک ماهواره بالای سر گیرنده واقع باشد و دو ماهواره دیگر در افق باشند به طوری که بین آن ها و محل گیرنده، زاویۀ °120 تشکیل شود

GDOP نامناسب ارایش ماهواره ای

GDOP و PDOP مناسب

 

علاوه بر پراکندگی ماهواره ها، دید مناسب و دریافت سیگنال به صورت مستقیم نیز در تعیین میزان دقت تعیین موقعیت با جی پی اس تاثیر گذار است، بر فرض مثال اگر در مسیر سیگنال ماهواره تا جی پی اس، موانعی مانند کوه، ساختمان بلند، اشیاء منعکس کننده و… حضور داشته باشند، خطایی به نام خطای مولتی پت (Multi Path) (مشاهده مقاله : خطای مولتی پت / Multi Path چیست؟) رخ داده و بر زمان رسیدن سیگنال ماهواره به گیرنده جی پی اس اثر می گذارند.

فهرست مطالب

نرم افزار ها

گیرنده مولتی فرکانس سینگولار جی پی اس مولتی فرکانس Singularxyz Y1
SingularSurv
نرم افزار نقشه برداری جی پی اس مولتی فرکانس گیرنده مولتی فرکانس survey master
Survey Master
گیرنده مولتی فرکانس سینگولار جی پی اس مولتی فرکانس Singularxyz Y1
SurPro
گیرنده مولتی فرکانس سینگولار جی پی اس مولتی فرکانس Singularxyz Y1
نرم افزار کابل های تخلیه
گیرنده مولتی فرکانس سینگولار جی پی اس مولتی فرکانس Singularxyz Y1
X-Survey

دستور العمل ها

طرح فروش اشتراکی

این طرح تخفیفی برای گیرنده های GPS فعال بوده و در صورت خرید یک GPS شما تخفیفی برای 3 گیرنده از ما دریافت می کنید.

شما تنها با تکمیل کردن فرم زیر بعد برای GPS مورد نظر خود می توانید از این تخفیف بهره مند شوید و به محض ثبت 2 سفارش دیگر برای همان مدل گیرنده به هر 3 نفر سفارش دهنده تخفیف یکسان و معادل 3 خرید اعطا می شود.

 

طرح تخفیفی فروش اشتراکی

با خرید 1 دستگاه GPS ، تخفیفی معادل 3 دستگاه GPS دریافت کنید!!

با کلیک بر روی ثبت نام فرم مربوطه را تکمیل کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید