شرکت تجهیزات نقشه برداری فدک نماینده انحصاری SingularXYZ در ایران

شرکت تجهیزات نقشه برداری فدک جی پی اس مولتی فرکانس Y1 Singularxyz سینگولار gnss

خطای چند مسیری (MultiPath / مولتی پت) چیست؟

در این مقاله علاوه بر ذکر انواع خطاهای به وجود آمده در تعیین موقعیت با استفاده از گیرنده های جی پی اس، به بررسی نوع مشخصی از این خطاها نیز می پردازیم. خطای مولتی پت (multipath) یا چند مسیری نوعی خطا در دریافت سیگنال ها توسط جی پی اس بوده که مسیر رسیدن امواج از ماهواره تا گیرنده، سطوح و موانع موجود در این مسیر عوامل بروز این خطا هستند. خطای مولتی پت هنگامی رخ می دهد که سیگنال ها در مسیر حرکت خود به سمت گیرنده با موانع و یا سطوح انعکاس دهنده ای روبرو شوند که مسیر حرکت آن ها را دچار شکستگی و اختلاف می کند. هنگام رسیدن این امواج جدید (شکسته شده) به گیرنده جی پی اس، پردازشگر های جی پی اس در تشخیص موقعیت قرارگیری ماهواره ها و در نتیجه موقعیت نقطه ی مورد نظر دچار اشکال شده و مختصات حقیقی با مختصات به دست آمده اختلاف دارد.
خطای مولتی پت multipath

فهرست مطالب

در هر نوع از انواع اندازه گیری و محاسبات، احتمال بروز خطا های سیستمی و یا تصادفی وجود دارد. هنگام انجام محاسباتی که دقت آن ها بسیار برای ما حائز اهمیت باشد باید به منابع به وجود آمدن خطا آگاه باشیم و حتی الامکان بتوانیم آنها را از بین برده و یا تاثیرشان را به حداقل و دقت را به حداکثر میزان ممکن برسانیم.

در اندازه گیری مختصات با گیرنده های جی پی اس (GPS) و جی ان اس اس (GNSS) انواع مختلفی از خطا ممکن است به وجود بیاید که آن ها را به 3 دسته ی کلی می توان تقسیم کرد :

1. خطاهای مربوط به گیرنده، 2. خطاهای مربوط به ماهواره ها، 3.خطاهای مرتبط با محیط

 

 

خطاهای گیرنده های جی پی اس / جی ان اس اس

خطای مرکز فاز آنتن

خطای ساعت گیرنده

 

خطاهای ماهواره ای

خطای DOP

خطای ساعت ماهواره

خطای مدار ماهواره

 

خطاهای محیطی

خطای اتمسفری (تروپسفر و یونسفر)

خطای چند مسیری (MultiPath / مولتی پت)

 

 

در این مقاله قصد داریم تا یکی از خطاهای نام برده را بررسی کرده و عوامل موثر در به وجود آمدن و از بین بردن اثر آن را معرفی کنیم.

 

 

 

خطای Multipath (مولتی پت) / چند مسیری

خطای مولتی پت (multipath) یا چند مسیری، یکی از خطاهایی است که بر مشاهدات اندازه گیری شده توسط گیرنده جی پی اس اثر گذار بوده و تعیین موقعیت جی پی اس و مختصات نقطه ی مورد نظر را دچار خطا می کند. با توجه به اینکه تمامی ارتباطات گیرنده جی پی اس با ماهواره از طریق امواج رادیویی و سیگنال ها است، بدیهی ست که موانعی که مانع از رسیدن مستقیم سیگنال ها از ماهواره به گیرنده قرار دارند می توانند عوامل بروز این خطا در جی پی اس شوند.

 

 

 

 

 

خطای مولتی پت در زمینه ی انعکاس امواجی است که ماهواره و جی پی اس رد و بدل می کنند، اگر در مسیر ارتباطی ماهواره و جی پی اس سطوح صیغلی، شفاف و منعکس کننده قرار داشته باشند، برخی از سیگنال های شکسته شده از مسیر غیر مستقیم به گیرنده جی پی اس رسیده و دستگاه در تشخیص موقعیت ماهواره و توجیح موقعیتی خود دچار مشکل می شود و اندازه های به دست آمده با اندازه های حقیقی تفاوت دارند.

 

 

پیشگیری از بروز خطای مولتی پت (multipath)

برای رفع این خطا و بدست آوردن حداکثر دقت بدون حضور خطای multipath چند راه وجود دارد که انتخاب محیط مناسب، انتخاب نوع آنتن، زاویه مناسب، انتخاب گیرنده با فرکانس های بیشتر، DGNSS، آنتن چوک رینگ (choke ring) و… در لیست این روش ها قرار دارند.

 

فهرست مطالب

نرم افزار ها

گیرنده مولتی فرکانس سینگولار جی پی اس مولتی فرکانس Singularxyz Y1
SingularSurv
نرم افزار نقشه برداری جی پی اس مولتی فرکانس گیرنده مولتی فرکانس survey master
Survey Master
گیرنده مولتی فرکانس سینگولار جی پی اس مولتی فرکانس Singularxyz Y1
SurPro
گیرنده مولتی فرکانس سینگولار جی پی اس مولتی فرکانس Singularxyz Y1
X-Survey

دستور العمل ها

طرح فروش اشتراکی

این طرح تخفیفی برای گیرنده های GPS فعال بوده و در صورت خرید یک GPS شما تخفیفی برای 3 گیرنده از ما دریافت می کنید.

شما تنها با تکمیل کردن فرم زیر بعد برای GPS مورد نظر خود می توانید از این تخفیف بهره مند شوید و به محض ثبت 2 سفارش دیگر برای همان مدل گیرنده به هر 3 نفر سفارش دهنده تخفیف یکسان و معادل 3 خرید اعطا می شود.

 

طرح تخفیفی فروش اشتراکی

با خرید 1 دستگاه GPS ، تخفیفی معادل 3 دستگاه GPS دریافت کنید!!

با کلیک بر روی ثبت نام فرم مربوطه را تکمیل کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید