متر لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟

متر لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟

متر لیزری ابزاری است که با استفاده از پرتو های لیزر میزان مسافت را سنجیده و به شما نشان میدهد .

معمول ترین و عمومی ترین متر های لیزری براساس زمان پرواز نمونه به وسیله فرستادن یک پالس لیزر در یک باریکه پرتو به سوی جسم و اندازه‌گیری زمان پرتو تا بازگشت به فرستنده کار می‌کند .

به خاطر سرعت بالای نور این تکنیک برای اندازه‌گیری های با دقت کمتر از میلیمتر مناسب نیست ، به طوری که اغلب سه گوشه سازی و روش‌های دیگر به کار می‌روند .
روش های سنجش فاصله :

تعیین زمان رفت و برگشت یک تپ (پالس) قوی لیزری از مبدأ تا هدف
روش تداخل سنجی
تداخل سنجی یعنی یک باریکه لیزر به هدف برخورد کرده و خودش جمع شود و از روی فریزهای تداخلی اندازه گیری انجام می شود .

این روشها در صورتیکه هدف ما خاصیت بازتاب نداشته باشد ، بدون فایده خواهد بود .
فن آوری ها :

زمان پرواز : زمان صرف شده برای یک پالس نور برای طی کردن فاصله رفت و برگشت تا هدف . با دانستن سرعت نور و اندازه گیری دقیق زمان طی شده ، فاصله محاسبه می شود . تعداد زیادی پالس پشت سر هم پرتاب می شود که معمولاً پاسخ متوسط مورد استفاده قرار می گیرد . این روش به مدار خیلی دقیق دارای زمان بندی زیر نانو ثانیه نیاز دارد .
انتقال فاز چند فرکانسی : این روش ، انتقال فاز فرکانس های چندگانه بازگشتی را اندازه گیری می‌کند وسپس چند معادله همزمان را جهت اندازه گیری نهایی حل می‌کند .
تداخل : دقیق ترین و مفید ترین تکنیک برای اندازه گیری تغییرات فاصله نسبت به فواصل مطلق .
پرونده : یک فاصله سنج برد بالا که قادر به اندازه گیری فاصله ۲۰ کیلومتر است و روی یک سه پایه با پایه سه گوش سوار شده است. این دستگاه حرکات قوسی و بالا و پایین را نیز پشتیبانی می کند .

کاربرد ها :
۱ – تولید مدل سه بعدی :

این متر های لیزری می توانند برای پویش ساختمان ها، بناهای سنگی و … به منظور تولید یک مدل سه بعدی استفاده شود . لیدار می تواند پرتو لیزری خود را در محدوده های وسیعی هدایت کند : سر آن افقی می چرخد، یک آینه عمودی حرکت می کند. پرتو لیزری برای اندازه گیری فاصله تا اولین جسم روی مسیرش استفاده می شود .
۲ – نظامی :

یک تیرانداز ماهر هلندی در حال استفاده از دوربینهای دو چشمی فاصله سنج لیزری و تفنگ مگنام فاصله سنج ها یک فاصله دقیق را برای اهدافی که دورتر از فاصله شلیک مستقیم هستند برای تیراندازها و توپخانه ها فراهم می‌کنند . آنها همچنین می توانند برای تلفیق و مهندسی نظامی هم استفاده شوند .
۳ – فرایند تولید های صنعتی :

یکی از کاربرد های مهم متر لیزری ، استفاده از فناوری فاصله سنج لیزری در طول اتوماسیون سامانه های مدیریت انبار و فرایندهای تولید در صنعت فولاد است .
۴ – ابزار اندازه گیری :

فاصله سنج های لیزری همچنین می توانند در چندین صنعت مثل ساختمان ، نوسازی و املاک به جای متر استفاده شوند . در حالیکه برای اندازه گیری یک فضای بزرگ مثل یک اتاق در یک مسیر مستقیم بدون مانع با متر نیاز به دو نفر است ، با یک وسیلهٔ اندازه‌گیری لیزری می توان این کار را با یک نفر آن هم تنها با نیاز به یک مسیر دید انجام داد . ابزار اندازه گیری لیزری نوعاً توانایی تولید بعضی محاسبات را دارند مثل مساحت یا حجم یک اتاق .
۵ – ورزش ها :

متر لیزری می توانند به طور موثر در ورزشهای متفاوتی که به اندازه گیری دقیق فاصله احتیاج دارند استفاده شود مثل گلف ، شکار و تیراندازی .
آیا این متر ها برای چشم یا بدن انسان ضرر دارند ؟

فاصله سنج های لیزری برای مشتریان ، دستگاه های لیزری کلاس یک هستند و بنابراین برای چشم ایمن شناخته می‌شوند . بعضی از فاصله سنج های لیزری برای استفاده‌های نظامی از سطح انرژی کلاس یک تجاوز می‌کنند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian